Antistreso pamokėlė Nr. 4.

laivePerfekcionistams

Produktyvumas visur ir visada… Nepaisant sveikatos, galimybių, resursų… Toks jau mūsų laikmetis. Tačiau produktyvumui reikia energijos, o energija atsinaujina ilsintis. 

Sveikatai žalingas ne pats stresas, bet nesugebėjimas su juo tvarkytis, t. y. nesugebėjimas laiku sustoti ir pailsėti. Darbo maniją galima palyginti su narkomanija: priklausomas žmogus visą laiką didina dozę… Kuo tai gali baigtis, įsivaizduojate patys.

Pirmoji taisyklė daug dirbantiems žmonėms – cikliškumas. Tai reiškia, kad aktyvų periodą turi keisti pasyvus (atsipalaidavimas). Ir atvirkščiai. Toks ritmas būdingas visai gamtai ir žmogui. Šio ciklo negalima pažeisti. Po ilgo jo ignoravimo daugelis darboholikų ima jausti chronišką nuovargį, padidėjusį nervingumą, apatiją, psichosomatinius simptomus (skrandžio, galvos skausmą, pykinimą)…

Kas gali padėti atsipalaiduoti?

Pirmiausiai – kasdieniai poilsio ritualai. Tai gali būti trumpa mankšta, kvėpavimo pratimai, pasivaikščiojimas, muzikos klausymasis, meditacija. Svarbiausia – reguliarumas. Jeigu patys pamirštate atitrūkti nuo darbo, įsirašykite į telefoną priminimą.

Jeigu negalite pasitraukti iš darbo vietos, atokvėpio minutę tiesiog patogiai atsiloškite ir užsimerkite. Stebėkite savo kvėpavimą, sutelkite visą dėmesį į jį. Jeigu mintys nuklysta į neatidėliotinus reikalus, sugrąžinkite jas prie kvėpavimo. Svarbiausia – atkaklumas. 2-3 minutes pasaulis apsieis ir be jūsų dalyvavimo, jis tikrai nesugrius. Jeigu nuolat treniruositės pabūti „čia ir dabar“, jūsų nervų sistema kaip reikiant sustiprės. Rezultatą patys pajusite jau po dviejų mėnesių.

Antras dalykas, kurį galite padaryti savo sveikatos labui – tai nuovargio akimirką, kai norėtumėte pailsėti, tačiau neleidžiate sau tokios „prabangos“, paklausti savęs: „Ko aš siekiu?“ Reikalas tas, kad labiausiai nuo streso kenčia perfekcionistai, siekiantys tobulo rezultato. Neatitikimas tarp to, ko jie tikisi, ir to, kas realu, sukelia nepasitenkinimą, kaltės jausmą. Nepamirškime, kad streso metu žmogus negali normaliai mąstyti – tai apie kokį „tobulą rezultatą“ galime kalbėti?

Perfekcionizmas susijęs su įsitikinimu „privalau“: aš privalau, tu privalai, visas pasaulis privalo…
Kad atsikratytumėte šio nesibaigiančio streso, pabandykite pakeisti savo nuostatą, kuri jį skatina. Pabandykite „privalėjimus“ pakeisti į norus, pageidavimus: „Norėčiau“ ar „Būtų gerai“. Todėl, kad neegzistuoja jokie universalūs „privalau“. Mes patys juos sukuriame.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKShare on TumblrPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

You may also like...