Nesusimauti perkant dovaną

Sakoma, dovanotam arkliui į dantis nežiūrima. Anaiptol! Kartais gavus dovaną tenka gerokai pasukti galvą, kur ją padėti arba… kam perdovanoti. Tokiu būdu ne kartą esu ieškojusi naujų šeimininkų ne tik knygai ar -nioliktam dušo gelio buteliukui (sukauptų atsargų pakaks bent penketui metų!), bet ir, pavyzdžiui, sportiniams bateliams, skirtiems žaisti golfą.

Gavusi kvietimą į gimtadienį ar kita proga, dovanų paieškas pradedu ne parduotuvių, o pirmiausia savo namų lentynose. Kad per pastaruosius metus esu sukaupusi išties nemenkas atsargas, pastebėjau tik priartėjus kraustymosi momentui, kai imi kiekvieną daiktą ir dedi į dėžę. Gelbėkite!

Bene giliausiai buvo paslėptos įvairios molinės, stiklinės ar kitokios dekoratyvinės skulptūrėlės „apie nieką“. Pateisinama, kai jas dovanoja mažai pažįstami žmonės, suprask, nesmagu sakyti sveikinimo kalbą stovint tuščiomis. Visgi, tokias dovanas noriai neša net ir tie, kurie gerai žino gavėjo nuomonę apie daiktus, TIK kaupiančius dulkes. Artėjant Kalėdoms šios mielos smulkmenos be sąžinės graužaties bus atiduotos labdarai.

Kur kas labiau skauda širdį dėl kosmetikos, nes jos galiojimo terminas nėra amžinas. Kažkodėl itin populiaru dovanoti įvairius dušo gelius, jų mano atsargų lentynoje nei daug, nei mažai – 12 buteliukų. Kvapai – patys įvairiausi, įtiks net išrankiausiam skoniui. Ačiū dovanotojams už rūpestį mano higiena, bet turimų atsargų net vedina geriausių norų nepajėgsiu išnaudoti. Jei galėčiau rinktis, mielai dalį jų iškeisčiau į kitas kūno ar plaukų priežiūros priemones. Deja…

Kol kas ilgiausiai naujų šeimininkų esu ieškojusi golfui žaisti skirtiems sportiniams bateliams. Prieš keletą metų gavusi juos dovanų iš karto net nesupratau, kokiai sporto šakai jie skirti, nesu didelė sportininkė. Tikrąją jų paskirtį sužinojau iš Google. Kai neradau kam perdovanoti šiuos 37 dydžio batelius (visgi, dovana nėra pigi), įdėjau skelbimą internete ir pardaviau. Mainais įsigijau bėgimui skirtus batelius, jie bent teoriškai turi galimybę būti panaudoti pagal paskirtį.

Knyga man yra labai intymus dalykus, jei skaitau, tai tik tai, kas patinka. Dabar jau buvę kolegos kartą nusprendė mane šiek tiek paerzinti ir pasakė, kad atminimui nupirko receptų knygų. Bet aš juk virtuvėje labai retas svečias! Džiaugiuosi, kad tąkart jie tik pajuokavo ir įteikė… J. Statkevičiaus knygą. Visos kitos, t. y. ne mano skonio greitai būna kam nors atiduotos ar padovanotos.

Tiesa, man visuomet neramu, ką atsakysiu, jei staiga koks dovanotojas ims ir paklaus, kodėl, pavyzdžiui, nematė manęs su tais sportiniais bateliais ar užsimins niekad nepastebėjęs, jog ant lentynos būčiau padėjusi bent vieną iš tų daugybės mielų statulėlių. Ar apie dovanas, keliaujančias iš rankų į rankas, niekas neklausia?

Ką reikia žinoti, kad tavo išrinkta dovana nesulauktų panašaus likimo, pataria meno psichoterapeutė Jurgita Dainauskaitė-Šileikienė.

ad4_1663_2

 Intravertas ar ekstravertas?

Ieškant dovanos reikia atkreipti dėmesį į žmogaus aprangą, gyvenimo būdą (meniška ar dalykiška asmenybė, būtinai vardiniai darbužiai ar to nesureikšmina, nešioja aksesuarus ar ne), koks darbo pobūdis, specialybė, kaip leidžia laisvalaikį. Visa tai labai daug pasako.

Žinoma, įtaką daro ir tai, koks žmogaus psichologinis tipas: intravertui bus malonu džiaugtis asmeniška dovanėle, o štai ekstravertas nudžiugs, jeigu dovaną galės parodyti ir kitiems. Skirtingos charakterio savybės gali lemti ir tai, kiek ilgai ir kaip nuoširdžiai žmogus džiaugsis dovana arba rodys nepasitenkinimą.

 Visada nepatenkintas

Jei žmogus yra valdingas, nenustebkite, kad jam įtikti bus be galo sunku ar netgi neįmanoma. Jis, kad ir kiek suksite galvą, kaip besistengsite, vis tiek ras priežasčių būti nepatenkintas, t. y. „bumbės“, jog daiktas nereikalingas, nėra kur padėti ir t.t. Net jeigu nupirksite dovanų čekį toje parduotuvėje, kur jis dažnai apsiperka, vis tiek skųsis, kad veltui išleidote pinigus, parduotuvė yra per toli arba… per mažą sumą skyrėte. Ir taip – be pabaigos. Neutrali dovana šiuo atveju greičiausiai neegzistuoja, tad nesisielokite.

Užimtam žmogui niekada nepirkite dovanos „nežinia kas“, t. y., kas laukia, sužinoma tik atvykus atviruke ar čekyje nurodytu adresu. Jeigu tai bus masažas ar kokia nors procedūra, kuriai reikia pasiruošimo, žmogus tokia dovana gali apskritai nepasinaudoti. Tokio paties likimo neretai sulaukia ir dovanų čekiai su galiojimo terminu. Vertinkite ne tik savo, bet ir kitų laiką.

 Privati erdvė

Nepatariama pirkti sunkesnio turinio, psichologinių ar receptų knygų (nebent aišku, kad žmogus tikrai mėgsta gaminti!), taip pat dovanoti paveikslų – kartais iš pirmo žvilgsnio „nekaltai“ atrodantis piešinys gali negatyviai paveikti namų gyventojus. Rizikinga pirkti įvairius daiktus, kurie kiekvienam iš mūsų gali turėti skirtingas asociacijas (žvakės, talismanai ir t. t.), apatinį trikotažą taip pat galima dovanoti tik žmogui, kurį gerai pažįstate.

Kiekvienas turi mėgstamas ir nemėgstamas spalvas, jei vienam juoda asocijuosi su prabanga, kitam gali kelti liūdnus prisiminimus. Bet… mūsų skonis keičiasi. Jeigu jaunystėje draugei patiko violetinė spalva, po keliolikos metų būtinai reikėtų pasiteirauti, ar tebepatinka, užuot aklai atnešus violetinį šalį ar gėlių. Jei nenorite prašauti pro šalį, rinkitės neutralias spalvas: baltą, geltoną ir švelnius pastelinius atspalvius.

 Reabilituoja dovanų čekius

Dabar vis labiau populiarėja tendencija dovanas teikti kartu su įsigijimo čekiu (jei norės, kainą vis tiek sužinos), kad žmogus galėtų netinkantį / nepatinkantį daiktą pakeisti ar net grąžinti į parduotuvę. Visgi, visi esame skirtingi ir jei sumanysite grąžinti brangią dovaną, nenustebkite, kad ją įteikęs asmuo gali nemenkai įsižeisti (o tai tikrai nepagerins tarpusavio santykių).

Tad nors dovanų čekiai nėra labai originalu ir neretai manoma, kad žmogus tiesiog tingėjo išrinkti tinkamą daiktą, žvelgiant iš psichologo pozicijos galima teigti, kad tokia dovana yra mažiausiai rizikinga: žmogus neaikčios iš nuostabos, bet bent jau nenusivils, nes galės įsigyti tai, ko pats nori.

Publikuota žurnale „LAIMA“ (2015 – 11)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKShare on TumblrPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

You may also like...