Sūnaus ir dukters auklėjimo ypatumai

Nors skirtingų lyčių vaidmenys vienodėja, daugelis tėvelių vis dar tiki, jog geriausia, kai berniukai užauga vyriški, o mergaitės moteriškos. Meno terapeutė Jurgita Dainauskaitė-Šileikienė dalijasi įžvalgomis apie berniukų ir mergaičių skirtumus.

 Ar tėvai pastebi skirtumų, augindami skirtingų lyčių atžalas?

Pradžioje skirtumų tikrai nėra daug, juk iki 1-2 metų vaikai žaidžia tais pačiais žaislais, nelabai svarbu, mašinyte  ar lėlyte. Tačiau vaikams augant skirtumai  ryškėja. Paprastai berniukai nuo tam tikro amžiaus nori išbandyti  ekstremalias veiklas, rizikuoti, konkuruoti. Berniukai labai judrūs, turi daug energijos. Jeigu jiems leidžiama daug judėti, neslopinami nuolatiniu barimu, auga sveiki ir stiprūs. Iki 7 metų vaikams svarbiausia mama, o nuo 7 m. berniukai reikalauja ypač daug tėčių dėmesio. Tai būtina sąlyga būsimiems vyrams. Mergaitėms augant ryškėja noras puoštis, svarbūs tampa drabužiai, makiažas, noras šokti… Joms reikia leisti pasakoti, gebėti jas išklausyti, leisti piešti, šokti, būtinai paskatinti, padrąsinti. Taip atsiveria prigimtinis mergaičių kūrybiškumas, kuris yra viena  svarbiausių sąlygų tam, kad moteris būtų laiminga ir kiti šalia jaustųsi laimingi. Žinoma, būna ir išimčių.

Anksčiau buvo manoma, jog mergaites ir berniukus reikia auklėti skirtingai. Dabar nemažai psichologų teigia, jog abiejų lyčių vaikus reikėtų auklėti taip pat…

Kaip ir seniau, taip ir dabar užaugusi mergaitė ir užaugęs berniukas turi visiškai skirtingų tikslų. Net moksliškai įrodyta, kad mergaitės labiau vadovaujasi emocijomis, o vyrai logika. Vyrų ir moterų smegenys veikia šiek tiek skirtingai, turi skirtingą neuronų kiekį. Todėl vienodai auklėti būtų neprotinga. Jeigu berniuką auklės taip pat, kaip ir  sesutes, greičiausiai tokiam vaikui nebus leidžiama karstytis medžiais, nugriūti. Tačiau taip mažieji vyrai mokosi būti vyriški, drąsūs, siekiantys tikslo ir atsakingi už savo veiksmus: lipai ir nukritai – pats kaltas. Taip pat būtų su mergaite, kurią augintų per daug vyriškai. Ji taptų mergaite, kuri elgiasi ir stengiasi atrodyti lyg berniukas.

Su kokiais iššūkiais susiduria berniukus ir mergaites auginantys tėvai?

Auginant berniukus, vienas pagrindinių iššūkių tėvams – sugebėti leisti jiems augti vyrais. Nederėtų auginti šiltnamio sąlygomis. Reikia leisti lipti į medžius, o guosti dėl kiekvieno nubrozdinimo nebūtina. Berniukas turi mokėti konkuruoti su kitais, būti drąsus, jausti atsakomybę už savo veiksmus. Tuomet jis užaugs atsakingas už savo bei  būsimos šeimos gyvenimą. Žinoma, reikia stebėti, kad vaikas rimtai nesusižeistų….

Pagrindiniai iššūkiai auginant mergaites – išmokyti  pasitikėjimo savimi, įdiegti aiškias vertybes, leisti  laisvai augti. Jeigu mergaitė bus verčiama sunkiai dirbti,  ne pagal amžių bus užkrauta  pareigų (rūpintis mažesniais, buities tvarkymu, maisto gaminimu), ji augs labai įsitempusi, atsakomybė ją nuolat slėgs. Todėl užaugusi bus pikta ir nuolat viską kontroliuojanti žmona ar mama. Tokių moterų santuokos paprastai baigiasi skyrybomis, o vaikams nereti nerviniai susirgimai.

Kokie patarimai tiktų visiems tėvams, nepriklausomai nuo to, kokios lyties vaikus augina?

Būtų nuostabu, jeigu tėvai leistų vaikams augti laisvai, mokytųsi juos jausti bei suprasti, kas  geriausia. Būtų gerai, jeigu iki 5 m. vaikams būtų leidžiama laisvai kurti. Nebūtų verčiami būreliuose viską daryti taip, kaip kiti, arba kaip „mato“ suaugę žmonės. Su vaikais dera bendrauti pagarbiai. Tiek mergaitėms, tiek berniukams labai svarbu, kaip jie jaučiasi augdami su tėvais. Vaikams labai reikia paskatinimo, pagyrimo, palaikymo. Iš tėvų veido išraiškos, balso intonacijos, kūno judesių jie išmoksta suprasti, kaip yra vertinami. Jeigu su vaikais bendraujama kaip su gerais, protingais, drąsiais, savimi pasitikinčiais, mielais, talentingais, sėkmingais, jie nesąmoningai siekia tapti tokie. Nederėtų labai kontroliuoti, kritikuoti net menkiausių vaiko nesėkmių, nes tuomet jis augs nepasitikintis savimi, nuolat jaus įtampą, kai reikės atlikti net mažiausias užduotis. Vaikai turi jaustis mylimi ir saugūs bei turėti galimybę ugdyti savarankiškumą.

Ko vaikai išmoksta iš mamos, o ko iš tėčio?

Berniukai iš mamos mokosi atvirumo, bendravimo su kitais žmonėmis. Jei mama jautri, švelni, leidžia vaikui išsikalbėti ir atsiverti, berniukas užaugs pasitikinčiu vyru. Jam bus lengva išklausyti žmoną. Iš tėvo berniukas daugiau mokosi socialinių santykių, pasitikėjimo savimi. Berniukai, kurie auga tik su moterimis, ypač jei jos nelaimingos ir nuolat dejuoja, vėliau jaučiasi nesaugūs, gali leistis stumdomi, apgaudinėjami, išnaudojami. Tačiau jie neretai pasineria į tyrinėjimus, siekia gerų mokslo rezultatų. Mergaitės, kurios užauga tik su moterimis, neretai stokoja humoro, lengvumo jausmo, gali suformuoti neigiamas požiūris į vyrus. Tai trukdys nuoširdžiai ir atvirai priimti būsimo vyro meilę.

Kalbino Justina P.

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKShare on TumblrPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

You may also like...