„Senatvė – tai laisvė“

Tai žodžiai moters, kuri iki paskutinės gyvenimo dienos priiminėjo klientus, tryško optimizmu ir gyvenimo džiaugsmu. 103 metų Hedda Bolgar  – buvusi vyriausia Jungtinių Amerikos valstijų psichologų draugijos narė, paskutinė Zigmundo Froido mokinė, paskyrusi savo gyvenimą tiems, kam psichologo paslaugos sunkiai prieinamos.

„Nežinau, kodėl žmonės taip bijo senti. Senatvė jiems asocijuojasi tik su netektimis, ligomis ir kitais minusais. Bet jie nemato, kad senatvė turi daug privalumų. Senatvė – tai laisvė, patirtis, tvirtas tikėjimas, kad su viskuo gali susitvarkyti“, – sakė H.Bolgar.

Daugelis Heddos klientų buvo vyresnio amžiaus, vieniši ir bijantys mirties. Jie sunkiai rasdavo dirbančių vyresnio amžiaus psichologų, o jaunimu nepasitikėdavo. Heda buvo tinkamas variantas ne tik dėl savo garbaus amžiaus, bet ir optimistinio požiūrio į senatvę. Po šios gyvenimo džiaugsmu tryškusios specialistės konsultacijų klientams jų amžius tapdavo vertybe.

Viena iš pagrindinių gyvenimo taisyklių ir ilgaamžiškumo paslapčių – nebijoti arba nesijaudinti dėl to, kas dar neįvyko. Baimė bei nerimas atima labai daug jėgų.

H.Bolgar visada stengėsi ne tik padėti susigyventi su senatve, bet ir pamilti savo metus. Štai keletas rekomendacijų, kurias ji dalindavo savo klientams:

– dirbkite, kol leidžia sveikata. Neskubėkite išeiti į pensiją;

-neužstrikite praeityje,  tai trukdo dabartiniam gyvenimui;

-nesijaudinkite dėl ateities – ji gali padovanoti malonių staigmenų;

-neužsidarykite savyje, nekalbėkite nuolat apie ligas ir vaistus. Išeikite pasivaikščioti, pabūkite su draugais, nueikite į koncertą;

-nereikalaukite dėmesio ir pagalbos iš kitų. Domėkitės kitais ir stenkitės jiems padėti;

-nebambėkite ant jaunimo, geriau su jais susidraugaukite;

-gyvenkite aktyviai pagal savo galimybes;

-nepersivalgykite, gerai išsimiegokite;

-pasistenkite įžvelgti džiaugsmą net mažiausiuose dalykuose;

– būkite dėkingi už kiekvieną nugyventą dieną.

 

Parengė meno terapeutė Jurgita Dainauskaitė-Šileikienė.

Šaltiniai:

Hedda Bolgar

Psichologinis stilius

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKShare on TumblrPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

You may also like...