Klausimas. „Jurgita, noriu paklausti, ką jūs manote. Mano vyras negeria, nesimuša, netgi nerūko, bet kai jis grįžta namo iš darbo, aš jaučiu nerimą, net baimę. Bijau ką nors ne taip pasakyti, padaryti, nes jis iškart susierzina. Kuo labiau jam bandau įtikti, tuo piktesnis, šaltesnis jis darosi. Ar tai normalu?“
Atsakymas. Ne, nenormalu. Prievarta dviejų žmonių santykiuose ne visada akivaizdi, ji ne visada fizinė. Nuolatinis irzlumas, pakeltas tonas, abejingumas partnerio jausmams ir interesams – tai taip pat yra prievarta, psichologinis smurtas. Tai neturi būti priimama kaip norma ir kaip nors pateisinama. Dažniausiai to nežino žmonės, kuriems teko išgyventi sudėtingą vaikystę; turiu galvoje vaikus, ant kurių nuolat būdavo rėkiama, kurie būdavo moraliai žeminami, baudžiami, įžeidinėjami, kiekviename žingsnyje kontroliuojami. Užaugę ir sukūrę savo šeimas, psichologinį brutalumą jie priima kaip normą.
Brutalumas gali būti ir nebylus: grėsminga tyla, kai nežinai, ko laukti.
Norėčiau atkreipti dėmesį į tam tikrus signalus, kurie rodo, kad santykiai poroje nėra normalūs, kad juos reikia arba keisti, arba nutraukti.
• Jūsų partneris savo interesus ir jausmus laiko svarbesniais už jūsų.
• Jūs vengiate pasakyti jam apie savo poreikius, išreikšti savo nuomonę arba paprieštarauti jo požiūriui, kad tik išvengtumėte konflikto.
• Jūs visada (dažniausiai) teisinate partnerį ir kaltinate save.
• Jaučiate, kad nebepasitikite savimi: savo žiniomis, intelektu, pojūčiais, intuicija. Manote, kad partneris žino geriau, ko jums reikia.
• Jaučiate chronišką nuovargį, atsiranda psichosomatiniai sutrikimai (pvz., galvos skausmas).
Du žmonės – ar jie sukūrę šeimą, ar gyvenantys kartu nesusituokę, yra lygiaverčiai ir lygiateisiai. Jie gyvena kartu tam, kad po lygiai duotų ir po lygiai imtų. Taip, retkarčiais mes galime aukotis dėl mylimo žmogaus (pvz., nutylėti, suprasti jo blogą nuotaiką, nes jis pavargęs), bet tai neturi tapti norma, įpročiu. Iš esmės dviejų sveikų asmenybių meilė, santykiai pasižymi pagarba vienas kito interesams, poreikiams, jausmams.
Sunku komentuoti, kokios problemos kamuoja (šiuo atveju) vieną iš sutuoktinių. Dažnai žmogus pats nesuvokia jį graužiančio pykčio priežasties. Tuomet praverčia psichologinė specialisto konsultacija.